TEL: 0312 405 4168
FAX: 0312 466 2118
e-posta:giltus@dgrv.coop

Çanakkale KOOP – GEP Gerçekleştirildi

Çanakkale Ticaret İl Müdürlüğü ile Alman Kooperatifleri Konfederasyonu (DGRV) Türkiye Temsilciliği işbirliğiyle; Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonlarında  5 gün süren, toplam 40 saatlik eğitime, 132 kişi katıldı.
İl Merkezi ve büyük çoğunluğu ilçelerden gelen kursiyerler ile gerçekleştirilen eğitimde; kooperatiflerin tanımı ve özellikleri, ortaklık işlemleri ile ortakların hakları, görevleri ve sorumlulukları, kurulların yetki görev ve sorumlulukları, tasfiye, defterler ve tasdikler, kuruluş işlemleri, ortaklığa alma ve ayrılma, gelir-gider farkının muhasebeleştirilmesi, kişisel yeterlik ve lider yönetici sorumlulukları, iletişim, takım çalışması, zaman yönetimi, tedarikçi seçimi, satın alma, pazarlama gibi konulara yer verildi.
Alman Kooperatifleri Konfederasyonu (DGRV) Türkiye Temsilciliği eğitim ekibince gerçekleştirilen KOOP-GEP’de; Prof. Dr. Selahattin KUMLU – Gürkan İLTUŞ Kooperatifçilik, Ufuk PEKER  Pazarlama /Tedarik, Bürke AYCAN Lider Yöneticilik,  Hakan DÜZENLİ  Muhasebe konularında katılımcılara interaktif bir ortamda bilgi paylaşımında bulundular. Rol Oynama, yaratıcı drama, örnek olaylar ve grup çalışmaları gibi farklı eğitim etkinlikleri ile düzenlenen eğitime; 132 kişi beş gün boyunca düzenli katılım sağladı. Kursiyerlerin büyük çoğunluğu Tarımsal Kalkınma Kooperatif başkan ve ortaklarından oluşmakla beraber Üretim ve Pazarlama, Su Ürünleri, Motorlu Taşıyıcılar, Tüketim, Eğitim, Kadın ve Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifleri gibi farklı kooperatif türlerinden de katılımcılar yer aldı. Birbirinden oldukça farklı eğitim geçmişi olan ve farklı meslekler ve görevlerde bulunan (Belediye Meclis Üyesi, SMMM, Avukat, Diş Hekimi, Esnaf Odası Başkanı, Emekli, Memur, Muhtar, Çiftçi, Köy Katibi  gibi)  kursiyerler, alanında uzman ve eğitimci yetkinliği olan kişilerden eğitim almalarından dolayı memnuniyetlerini ifade ederek bu tür eğitimlerin devamını talep ettiler. 

Kaynak: Çanakkale İl Gümrük ve Ticaret Müdürlüğü