TEL: 0312 405 4168
FAX: 0312 466 2118
e-posta:giltus@dgrv.coop

Çanakkale’li Kooperatifçiler Sertifikalarını Aldı…

Türkiye’de kooperatifleri güvenilir, verimli, etkin ve sürdürülebilir yapıya eriştirmede izlenecek eğitim stratejileri, Çanakkale’de düzenlenen panel ile tartışmaya açıldı. Ticaret İl Müdürlüğü tarafından, 2 Nisan 2016 tarihinde Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre salonunda gerçekleştirilen panel, kooperatifçilik ile ilgilenen farklı sektörlerdeki yönetici ve ortakları bir araya getirdi.Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Sami SEYMENOĞLU ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Hayvancılık ve Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Burhan DEMİROK’un panelist olarak katıldığı “Güçlü Kooperatifler için eğitim Stratejileri” konulu panelde, Alman  Kooperatifleri Konfederasyonu (DGRV) Eğitim Koordinatörü Prof. Dr. Salahattin KUMLU panel başkanı olarak görev aldı. Çanakkale’de faaliyet gösteren tüm kooperatiflerin yoğun ilgi gösterdiği panelin açılış konuşmaları Ticaret İl Müdürü Dr. Hüsniye FIRAT ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Sami SEYMENOĞLU tarafından yapıldı.
Ticaret İl Müdürü Dr. Hüsniye FIRAT tarafından yapılan açılış konuşmasında, dünyada kooperatifçiliğin sadece teoride değil, pratik alanda da değer yaratan, başta gelişmiş ülkeler olmak üzere tüm dünyada birer işletme modeli olarak ve ortaklık yapısı olarak kullanıldığı ifade edildi. Hayvancılık ve Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Burhan DEMİROK, kooperatiflerin güçlenmesi için aynı tür kooperatiflerin birleşmesi gerekliliği konusuna vurgu yaparak, sürdürülebilir, nitelikli/kaliteli eğitim içerikleri, eğitim organizasyonları ve eğitimciler ile gelişmiş ülkelerde elde edilen kazanımlara ulaşabileceğini ifade etti.
Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Sami SEYMENOĞLU tarafından yapılan açılış konuşmasında ise mevzuat yenileme çalışmaları tamamlanma aşamasına gelen Kooperatifler kanunu ile kooperatifçiliğin temel ilkelerinden olan eğitim konusunda, hem kooperatif yönetici ve ortakların hem de eğiticilerin eğitimi konusunda, gerekli düzenlemelerin yapıldığı ve önümüzdeki günlerde kanun taslağının, kamuoyunun bilgisine sunulacağı belirtildi. Panel sonunda Çanakkale Vali Vekili Cezmi BATUK tarafından panelistlere hediye takdimi yapıldı.
Kaynak: Çanakkale Ticaret İl Müdürüğü