TEL: 0312 405 4168
FAX: 0312 466 2118
e-posta:giltus@dgrv.coop

Kooperatifçilere Sertifikaları Verildi…

Kooperatifçilik Geliştirme ve Uyum Eğitim Programı (KOOP-GEP) Kapsamında Konya İlimizde 88 Kişiye Sertifika Verildi.
 
Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi ve Eylem Planı’nın 2.3 numaralı “Kooperatif denetim ve yönetim kurulu üyelerine eğitim ve sertifikasyon zorunluluğu getirilecektir” eylemi kapsamında; Bakanlığımız koordinasyonunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile birlikte hazırlanan “Kooperatifçilik Geliştirme ve Uyum Eğitimi Programı” Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanarak 2014 yılında uygulamaya konulmuştu.

Bu kapsamda 2-6 Mart 2015 tarihleri arasında Konya Ticaret İl Müdürlüğü koordinasyonunda bir eğitim programı düzenlenmiş olup, Alman Kooperatifleri Konfederasyonu Türkiye Temsilciliği eğitmenlerinin görev aldıkları bu çalışmaya Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi ev sahipliği yapmıştır.
Motorlu Taşıyıcılar Kooperatiflerinin yoğun ilgi gösterdiği eğitime, Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri ile Kadın Kooperatiflerinden yönetim ve denetim kurulu üyeleri, kooperatif çalışanları, mali müşavirler ile kooperatiflerin ortakları katılım sağlamıştır.

Bakanlığımız tarafından hazırlanan örnek eğitim programı doğrultusunda gerçekleştirilen 40 saatlik eğitim sonunda düzenlenen sınavda başarılı olan 88 kişiye Milli Eğitim Bakanlığı Konya Halk Eğitim Merkezince düzenlenen sertifikalar 21 Mart 2015’te Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği Konferans Salonu’ndagerçekleştirilen törenle verilmiştir.
Konya Vali Yardımcısı İbrahim Hayrullah SUN, Konya Ticaret İl Müdür Vekili Haşmet YILMAZ, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyfettin BAYDAR, Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanı Ali Osman KARAMERCAN ile kooperatiflerin yönetici, personel ve muhasebecilerinin de yer aldığı törene Bakanlığımızdan Kooperatifçilik Genel Müdür Vekili Arif Sami SEYMENOĞLU ve Daire Başkanı Naide İNAN ile Gümrük ve Ticaret Uzman Yardımcısı Oğuz METE de katılım sağlamıştır.

Törenin açılış konuşmasını yapan Ticaret İl Müdür Vekili Haşmet YILMAZ, “Ülkemizde 2014 yılı sonu itibariyle, 8 milyondan fazla kooperatif ortağı bulunmaktadır. Dolayısıyla, ülkemizde de her 10 kişiden birisi kooperatif ortağıdır. Ülkemizde kooperatifler tarımdan ulaşıma, üretimden tüketime kadar geniş bir yelpazede faaliyet göstermektedir” ifadelerini kullandı.
Kooperatifçilik Genel Müdür Vekili Arif Sami SEYMENOĞLU ise “Birçok ülke gerçekten kooperatifçiliği çok önemsemiştir. Ülkemizde de son dönemde, kooperatifçilik gelişme göstermiştir. Biraz önce de belirtildiği gibi ülkemizde her 10 kişiden biri kooperatif ortağıdır. Kooperatifçiliğin temelinde de birlik ve beraberlik yatmaktadır.” diyerek kooperatifçilik eğitimine önem verilmesi gerektiğini vurgulanmıştır.

“KOOP-GEP eğitimleriyle ilgili olarak detaylı bilgi ve belgeye Genel Müdürlüğümüz “http://koop.gtb.gov.tr” internet adresinin “Projeler” bölümünden ulaşılabilinir.”